Produkt dnia
Copernicia Gigas
Copernicia Gigas
33,79 zł
Bananowiec Ensete Ventricosum 0
Bananowiec Ensete Ventricosum
ENSETE VENTRICOSUM - ABYSSINIAN BANANA
 
inaczej zwany Bananowcem Abisyńskim
 
Jest to jeden z najpiękniejszych , najbardziej okazałych i najszybciej rosnących bananowców.
Gatunek ten pochodzi z rejonów wschodniej Afryki, gdzie rośnie na terenach o wysokości 1500-3000m,
Roślina ta osiąga pokaźne rozmiary, jego nibypień potrafi osiągnąć 1m średnicy. Liście mogą osiągać do ponad 3m długości. Od zewnętrznej strony liścia posiada bardzo dekoracyjne czerwone "nerwy".
Bananowiec ten jest bardzo szybko rosnącą rośliną wymagającą dużo nawożenia i podlewania oraz żyznej ziemi. Bardzo dobrze rośnie w umiarkowanym klimacie , choć nie jest rośliną mrozoodporną.
W jeden sezon letni w naszym klimacie potrafi osiągnąć 2-3m wysokości.
W Polsce możemy traktować go jako roślinę doniczkową na taras, chociaż nie osiąga w doniczce tak spektakularnych rozmiarów jak w rosnąc bezpośrednio w ziemi.
Uprawiając go w ziemi , sadzimy go po ostatnich przymrozkach i wykopujemy przed ich nadejściem na jesień.
W zimie przechowujemy go w chłodnym pomieszczeniu, około 10-12 stopni, bez pośredniego nasłonecznienia, nie podlewając go w ogóle.
 
Ensete zaliczane do rodziny bananowców to jedyne z tej rodziny które nie wytwarzają odrostów. Główną formą rozmnażania tych roślin to właśnie poprzez nasiona.
Mniej popularną , aczkolwiek możliwą formą propagacji jest podział bulwy (corm) rośliny poprzez pocięcie jej na kawałki posiadające korzenie. Z każdego takiego kawałka bulwy powinno wyrosnąć kilka nowych roślin. Minusem tej formy rozmnażania jest poświęcenie rośliny matecznej. 
 
Rozmnażanie z nasion nie jest zbyt skomplikowane. Nasiona należy namoczyć przez 2-3 dni, codziennie zmieniając wodę, nie dopuszczając do zmętnienia. Po tym czasie wkładamy nasiona do podłoża utrzymując tempertaurę około 30 stopni z nocnymi kilkustopniowymi spadkami. Podłoże powinno być przepuszczalne i utrzymujące wilgoć. Ja używam zazwyczaj przelanego wrzątkiem włókna kokosowego, lub mieszanki torfu z perlitem i piaskiem. Bardzo ważną kwestią jest niedopuszczenie do rozwoju grzyba, co nie jest łatwe ponieważ ziemia powinna być stale wilgotna i mieć wysoką temperaturę. Grzyb/pleśń potrafią zniszczyć nieodwracalnie kiełki roślin. Przed posianiem powinno się więc podłoże wysterylizować, można podłoże przelać wrzątkiem, lub wręcz wsadzić na jakiś czas do piekarnika przy odpowiedniej temperaturze. Ja stosuję jeszcze preparat antygrzybowy/antypleśniowy spryskując od czasu do czasu.      
 
Czas kiełkowania nasion tego bananowca jest bardzo zróżnicowany i zależy w dużej mierze od świeżości nasion. Z mojego doświadczenia jest to od 2 tygodni (tak !!) nawet do roku , więc trzeba się czasami uzbroić w cierpliwość i nie wyrzucać nasion które nie wykiełkowały po kilku miesiącach.
 
Młoda roślina rośnie bardzo szybko i potrzebuje dużo światła, więc w warunkach domowych w okresie zimowym należy trzymać ją na parapecie wschodnim/południowym lub pod specjalistycznym oświetleniem.
 
Polecam bo to naprawdę uzależniająca roślina :)
 
 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl