
Bananowce, Heliconie, Strelitzie i pokrewne :
Nasiona należy namoczyć w letniej wodzie przez 1-3 dni, zmieniając dziennie wodę na świeżą.
Po tym okresie wysiewamy nasiona do podłoża.
Najlepszym , najczęściej stosowanym podłożem do wysiewu bananowców jest włókno kokosowe lub mieszanka torfu, włókna kokosowego, piasku i perlitu.
Bardzo ważną kwestią jest żeby podłoże było wysterlizowane, aby zapobiec powstawaniu pleśni czy grzyba. W tym celu przygotowane do siewu podłoże można przelać wrzątkiem, lub wsadzić np. do piekarnika na kilkanaście minut na temperaturę powyżej 100 stopni C.
Nasiona wysiewamy i przykrywamy warstwą podłoża nie większą niż grubość nasiona.
Bananowce do kiełkowania potrzebują wysokiej temperatury około 25-30 stopni C. z kilkustopniowymi spadkami temperatury nocą.
Nasiona trzymamy w jasnym miejscu, ale nie w bezpośrednim słońcu.
Podłoże powinno być cały czas wilgotne, ale nie mokre.
Dla utrzymania ciepła i wilgoci doniczki czy pojemniki z wysianymi nasionami możemy przykryć folią, należy jednak pamiętać o dziennym wietrzeniu.
Bardzo ważną kwestią jest zapobieganie powstawaniu grzyba lub pleśni , które w ciepłych wilgotnych warunkach bardzo dobrze się rozwijają, a są jednym z głównych czynników braku kiełkowania nasion , lub wręcz zabijają nowo powstałe kiełki. Dlatego oprócz sterylizacji podłoża zaleca się opryskiwanie środkami przeciwgrzybicznymi i przeciwpleśniowymi, dostępnymi w sklepach ogrodniczych.
Banany kiełkują długo. Może to zająć od 2 tygodni do roku, a nawet dłużej, ale zazwyczaj jest to około 4-6 tygodni.
Po wykiełkowaniu trzymamy siewki w ciepłym jasnym miejscu, ale nie w pełnym słońcu, utrzymując cały czas wilgotne, nie mokre podłoże.
Do kiełkowania bananowców możemy zastosować również metodę woreczkową, popularną w kiełkowaniu palm, z tą różnicą, że nasiona wtedy trzymamy na wierzchu podłoża.
Palmy :
Nasiona należy namoczyć w ciepłej wodzie przez okres 1-3 dni, zmieniając wodę codziennie.
Do siewu używamy torfu , włókna kokosowego, lub mieszanki torfu,włókna, perlitu i piasku. Podłoże powinno być wysterlizowane i wilgotne, ale nie mokre.
Nasiona mieszamy w tak przygotowanym podłożu i umieszczamy w przeźroczystym plastikowym woreczku (najlepiej strunowym). Do kiełkowania palm nie jest potrzebne światło.
Gatunki pochodzące z rejonów o klimacie tropikalnym (np.Licuala, Bismarckia) do kiełkowania wymagają około 30 stopni C, gatunki pochodzące z terenów o klimacie umiarkowanym (np. Trachycarpus, Ceroxylon) około 20-25 stopni C, a zbyt wysoka temperatura może uniemożliwić kiełkowanie.
Należy sprawdzać woreczki co pewien czas czy podłoże nie wysycha. Gdy nasiona zaczną kiełkować , będzie widać białe korzenie. Czas kiełkowania nasion może zająć od 2 tygodni do nawet dwóch lat, ale większość kiełkuje po około 4-6 tygodniach.
Gdy nasiona wykiełkują przesadzamy je do wysokiej wąskiej doniczki. Podłoże należy utrzymywać wilgotne, ale nie mokre. Przesadzone siewki trzymamy w jasnym miejscu, ale nie w pełnym słońcu.
Nasiona można również siać bezpośrednio do wysokiej doniczki, zachowując wszelkie powyższe warunki odnośnie temperatury, wilgotności i podłoża.
Agawy, Yukki, Aloesy, kaktusy i pokrewne rośliny :
Do wysiewu nasion używamy mieszanki piasku, wermikulitu, perlitu, torfu, lub włókna kokosowego.
Wysiewamy nasiona na powierzchni i przykrywamy cienką warstwą podłoża, mniej więcej tak grubą jak same nasiona.
Podlewamy delikatnie, lub najlepiej zraszamy aby nie wypłukać drobnych nasion (w zależności od odmiany, niektóre nasiona są naprawdę malutkie).
Wysianych nasion nie przykrywamy. Tak przygotowane nasiona trzymamy w miejscu jasnym, ale nie w pełnym słońcu.
Podłoże utrzymujemy w stanie lekko wilogtnym (nie mokrym). Temperatura do kiełkowania powinna wynosić około 25-30 stopni i około 5-8 stopni mniej w nocy.
Nasiona kiełkują łatwo i szybko. Czas kiełkowania to od kilku dni do kilku tygodni.Gdy wykiełkowane siewki są już dobrze rozwinięte, należy przesadzić je do samodzielnych doniczek z przepuszczalnym podłożem.
W początkowym okresie trzymamy je w jasnym świetle, a po kilku tygodniach, możemy przestawić do pełnego słońca.